Świętujmy wolność. Świętujmy dom.
Świętujmy sto lat odzyskania niepodległości przez Polskę
W uniwersalnym przesłaniu Mel Gibson zaprasza do wspólnego świętowania 11 listopada.
„Największą nagrodą z podróży jest powrót do domu, czasem zajmuję chwilę, czasem jeden głęboki wdech. Mija godzina i kolejna godzina. Upływają dni i noce…” – tak zaczyna się krótka historia w języku angielskim, pełna kadrów z podróży ludzi na całym świecie.
Obchody 100-ej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Przybysławicach rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Polaków o godz.15.00 w niedzielę 11 listopada, którą celebrował ks. proboszcz Piotr Bodziony. On też wygłosił patriotyczne kazanie, zwracając uwagę parafianom na rolę współczesnego rozumienia miłości ojczyzny. Po skończonej eucharystii uformował się orszak, który przeszedł pod miejscowy Pomnik Poległych w obronie Ojczyzny w I i II wojnie.
Delegacja szkoły – pani Monika Wybraniec, Prezes Stowarzyszenia pan Wiesław Głowa i Jakub Baran uczeń klasy VI, złożyła wiązankę kwiatów. Sołtysi Przybysławic i Pasieki Otfinowskiej również dołączyli się do złożenia hołdu poległym, składając wiązanki. Dalsza część I znów zagrał „Złoty Róg”
obchodów rocznicowych miała miejsce w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Przybysławicach. Jak co roku, 11 listopada, sala gimnastyczna wypełniła się mieszkańcami Przybysławic i Pasieki Otfinowskiej.
Przygotowany przez p. Dorotę Pochroń i p. Marka Piekuta program przeniósł widzów w czasy „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Jesienna sceneria polskiego krajobrazu i chochoł otulający śpiącą różę –alegorię Polski-wprowadziły nastrój zadumy i refleksji. Wymowny „chocholi taniec” i środki multimedialne podkreśliły historię walk Polaków o niepodległość i ich przebudzenie, gdy znów zagrał „Złoty Róg”. Przepiękna oprawa muzyczna, wspaniałe kostiumy i charakteryzacja stworzyły niepowtarzalny klimat.
Cenne było przybliżenie publiczności genezy „Wesela” przez panią Monikę Wybraniec oraz wystąpienie dyrektora szkoły pana Tadeusza Seremeta, który przedstawił drogę naszego kraju do wolności. A potem rozpoczęła się biesiada polskich pieśni patriotycznych i żołnierskich. Znane i nieznane utwory wszyscy śpiewali ochoczo, posługując się jubileuszowym śpiewnikiem. Na zakończenie spotkania przybyłych gości, rodzice uczniów częstowali polskim, swojskim jadłem. Taka forma spędzania Święta Niepodległości Polski podkreśla radosny charakter tego dnia, jednoczy i inspiruje. Wydarzenie to doskonale wpisało się w obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej miejscowości już od sześciu lat.